Wiemy już jakie są sposoby używania ostropestu plamistego. A jak wygląda sprawa z jego dawkowaniem? Dawkowanie ostropestu plamistego zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Oczywistym jest, że w celach profilaktycznych używamy go znaczniej mniej niż w celach leczniczych.

Do celów profilaktycznych wystarczy spożywać 1 łyżeczkę mielonego ostropestu dziennie. Można też spożywać nasiona: 15 – 20 sztuk dziennie.

Natomiast do celów leczniczych można spożywać do 3 łyżeczek mielonego ostropestu dziennie. A jeśli zdecydujemy się na nasiona, wtedy dawka powinna przekraczać 30 nasion dziennie.

Ważnym czynnikiem w dawkowaniu i stosowaniu ostropestu jest systematyczność jego stosowania. Systematyczne dawkowanie pozwoli nam na szybsze zauważenie efektów jego działania. Stosując systematycznie ostropest plamisty, pierwsze dobroczynne skutki jego działania możemy zauważyć już po 2 tygodniach. W celu uzyskania najlepszych efektów najlepiej stosować go przez dłuższy czas.  I warto wcześniej zrobić sobie zapasy ostropestu.


51 komentarzy

Michał · 29 stycznia 2013 o 16:31

Witam. Jak odpowiednio dawkować zmielony ostropest, by działał możliwie jak najlepiej? Chodzi mi o sposób zażywania ostropestu – wystarczy, że popiję łyżeczkę ostropestu herbatą? Czy ostropest pomaga w nadciśnieniu? Czy pomaga w dolegliwościach nerkowych, tzw. torbielowatości nerek? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Andrzej · 25 stycznia 2013 o 15:30

Nie powinien tak smakować.

Ula · 25 stycznia 2013 o 13:21

WItam, kupilam ostropest plamisty w ziarnach i próbowałam gryźć ale on jest bardzo twardy a do tego po rozgryzieniu niektóre ziarna mają taki dziwny, mocny, gorzki smak. Czy on tak powinien smakować czy zamówiłam jakieś przestarzałe te ziarna…:/?

zibi · 2 stycznia 2013 o 15:34

Z mojego doswiadczenia wiem ,ze ostropest jest bardzo dobrym naturalnym srodkiem na watrobe woreczek zolciowy oraz problemy gastryczne.Podstawa jest picie wody niegazowanej ok1.8 l dziennie.Zazywam 1 plaska lyzeczke rano a druga wieczorem.Jezeli wystapi problem z oddawaniem stolca ograniczyc dawke do jednej lyzeczki na tydzien i zwiekszyc picie wody.Ostropest nalezy kupowac w ziarnach i mielic w mlynku elektrycznym najwiecej na dwa dni.Same ziarna przechowywac w papierowej torebce.

Bozena · 3 grudnia 2012 o 00:41

Ja kupilam ostropest plamisty w zielarskim sklepie/wlasciwie to zostal zamowiony bo nie mieli jego/ i pisze na opakowaniu ze to owoce przeznaczone do kapieli ,mimo to zmielilam je i zazywam jedna lyzeczke w trakcie jedzenia.A co ze zmielonym siemie lnianym,czy moge w miedzyczasie rowniez go zazywac?Podpowiedzcie mi prosze.Nie wspomnialam jeszcze,ze kilkanascie lat temu mialam usuniety woreczek zolciowy z powodu kamieni i kiedy inni w takie podobnej sytuacji mogli jesc duzo wiecej ja nie moglam prawie nic i kilka lat dlugich przestrzegalam diety, Gdzy zaczelam jesc wszystko mialam czesto bardzo bolesne,trwajace nieraz ok 1godz lub dluzej ostre pulsujace kolki. Ponad rok temu zaczely sie krwawienia z nosa prawie codziennie i trwaly czasami od 30 do 40stu minut i byly obfite. Zaczelam zle sypiac ,szybko sie meczyc.kladlam sie spac zmeczona i wstawalam zmeczona, czulam sie tak jakbym za chwile sie wykonczyla. Kupilam preparat witaminowy z zelazem 8mg i sylimarol/wczesniej nie wiedzialam nic o ostropescie plamistym/ i teraz czuje sie troche lepiej . Aha pilam tez przez kilka dni olej lniany ale sie skonczyl i zostalo mi tylko siemie lniane. Czy moge je jest razem z ostropestem ?

Maya · 11 listopada 2012 o 11:54

Witam!

Używam ostropestu od miesiąca i stwierdzam, że daje on wspaniałe rezultaty. Przynosi ulgę przy dolegliwościach wątrobowych jak i związanych z woreczkiem żółciowym. Stosuję zmielony na kanapki (1 łyżeczka dziennie). Jeżeli zaś chodzi o same kamienie żółciowe, to jest na to prosty sposób: na szklankę wrzątku wrzucamy 5-10 plasterków świeżego imbiru i po 5 minutowym zaparzaniu pijemy w charakterze smacznej herbatki. Można stosować raz dziennie lub w cięższych schorzeniach do 3 razy dziennie.

Pozdrawiam

krisso · 30 września 2012 o 10:26

do JOTEL: czy żyjesz jeszcze?bo też taki kupiłem i się zastanawiam czy to jeść, bo piszę że to zioła do kąpieli i paczka tylko 50g

Mika · 11 kwietnia 2012 o 08:17

Prosze o rozwiniecie tematu ostropest a kamienie. W jaki sposob mialby pomoc w tej dolegliwosci? Przynosi ulge przy ewentualnych atakach, bo kamieni przeciez nie rozpusci. Ma ktos jakis doswiadczenia w tym temacie?
Pozdrawiam

jotel · 14 marca 2012 o 21:08

-w aptece kupiłem ostropest plamisty, na etykiecie podano-że to zioła do kąpieli, czy to się nadaje do spożycia – nie wiem ?
-nawet zmielone ziarna zawierają dużo twardej plewy, która może powodować problemy trawienne, dlatego może lepiej zaparzać lub zagotować ?
-proszę aby na temat sposobu spożycia ostropestu wypowiedział się lekarz, gdyż połykanie
całych ziaren lub tylko surowych zmielonych chyba nie jest właściwe.

kejt · 3 marca 2012 o 17:11

Wczoraj mialam robione usg jamy brzusznej i oprocz woreczka pelnego kamieni,
o ktorym wiem juz od dawna, wyszly mi naczyniaki 8mm w watrobie. Bardzo sie
przestraszylam i wyczytalam w necie wlasnie o ostropescie.
Od razu pojechalam do apteki i kupilam 2 opakowania – mielony i ziarna.
Wczoraj juz zjadlam ok.30 ziaren, dzis chce zwiekszyc dawke do 40.
Wrzucam je w calosci do jogurtu naturalnego.
Mam nadzieje ze kuracja pomoze.

Paul · 3 lutego 2012 o 01:24

@Michasia: Z tego, co czytałem, nie ma przeciwwskazań dłuższe zażywanie. To sama natura, nie żaden lek. Do tego zdrowa natura.

@Michał: Nie bądźmy naiwni. Piekarze wolą teraz dodawać chemii w postaci spulchniaczy itp., żeby ich sztuczne wypieki wyglądały ładniej, smakowiciej, puszyściej. Co do zdrowości tych wypieków, to już mniej ważne. Myślę, że będziesz musiał sobie sam upiec z dodatkami takimi, jak ostropest, jeśli chcesz zdrowo. Na piekarzy nie licz. Teraz nikt nie dba o zdrowie konsumenta. Wszystko się pędzi.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *