Zatrucia grzybami właśnie stają się bardzo częste. Dzieje się tak dlatego, że w najlepsze trwa sezon na grzyby. I grzybiarze ruszają do lasu. Oddają się swojemu hobby. Warto jednak uważać na to co zbieramy. Nie zbierać grzybów, których nie znamy ani, których nie jesteśmy w 100% pewnych.

Zatrucia najczęściej występują u ludzi, którzy znają się na grzybach i wszelkie, nawet drobne, wątpliwości rozstrzygają na swoją korzyść.  Czyli zamiast wyrzucić grzyby, których w 100% nie są pewni – zjadają je. Przez to mamy tak dużo zatruć min. muchomorem sromotnikowym.

Dlaczego piszę o zatruciu grzybami? Gdyż takie zatrucie niszczy właśnie wątrobę. Skutecznym lekarstwem na zatrucie muchomorem sromotnikowym jest ostropest plamisty. Jednak należy pamiętać, że nie jest cudownym panaceum. Potrafi wprawdzie pomóc w przypadkach zatrucia muchomorem sromotnikowym a podany do 48 godzin po zjedzeniu muchomora sromotnikowego może zapobiec zatruciu jego toksynami. Jednak nie zawsze jest podany na czas. I lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Jeśli lubisz grzyby uważaj jakie spożywasz. Nie jedz tych, których nie jesteś w 100% pewien. A nawet w 200%.


1 komentarz

Olej z ostropestu. Właściwości, działanie i dawkowanie · 26 sierpnia 2021 o 17:58

[…] wątroby. Jak wszyscy wiemy, to ona jest głównym środkiem ratującym wątrobę w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym. Ostatnie badania wykazały, że ma też właściwości przeciwzapalne i […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *