Kuchnia turecka bogata jest w wszelkiego rodzaju zioła i przyprawy. Każdy, kto był na wakacjach w Turcji wie, że ich kuchnia jest niezwykle aromatyczna. Mnogość przypraw, jakie Turcy stosują w swoich kuchniach, może czasem przyprawiać o ból głowy. Używają również wielu ziół. Co najciekawsze, można powiedzieć, że właściwości zdrowotne ziół stosowanych w Turcji, schodzą na drugi plan. Znacznie ważniejszy jest smak i aromat. Zarówno samych ziół, jak i potraw, do których zostały one użyte.

Najpopularniejsze zioło w Turcji

Będąc w Turcji, nie sposób nie spotkać się z tym ziołem. Często jest dodawane np. do kebabu. Tak, turecki kebab, to coś, o czym można pisać godzinami. Ten smak, ten aromat, to wspaniałe mięso. Te przyprawy, które sprawiają, że coś tak zwyczajnego smakuje tak niewiarygodnie. Dla większości turystów, to właśnie kebab w Turcji jest poniekąd wyznacznikiem udanych wakacji. Uważają oni, że wakacje są wtedy udane, kiedy spróbowali kilku kebabów. Ale wracajmy do ziół.

Mięta jest królową tureckiego stołu

Ziołem, o którym mowa jest oczywiście mięta. Mięta, która w Polsce najczęściej stosowana jest jako napar i traktowana jako roślina lecznicza, którą oczywiście jest. A w Turcji, dodawana jest do wszelkiego rodzaju potraw. W Turcji najczęściej używa się mięty kędzierzawej. Jest ona bardzo intensywna w smaku. Ma też najlepszy wpływ na zdrowie. I jest znana także w Polsce. Ale tutaj czasem występuje pod inną nazwą. U nas w kraju nosi ona nazwę mięty pieprzowej.

Jeżeli chodzi o potrawy, do których przygotowania Turcy używają mięty, to można wymienić:

  • Wszelkiego rodzaju sałatki, nie tylko owocowe.
  • Desery i słodycze. Bardzo często dodawana jest nie tylko do wypieków, ale także do słodkich syropów, w których później te ciasta są namaczane.
  • Mięsa, gdzie bardzo często bywa używana w roli marynaty.
  • Sosy np. do mięsa. Jagnięcina z sosem miętowym, to prawdziwa kulinarna poezja.
  • Zupy. Tak, zupy. Zupy, w których czuć miętę. To może wydawać się nam dziwne, ale zupy z miętą są niesamowite. To zupełnie inny smak. Smak, który z pewnością może przypaść wam do gustu.
  • Pilawy i dormy, czyli klasyczne, tureckie przyprawy.

Oczywiście zastosowań mięty jest więcej. Więcej jest też wszelkiego rodzaju ziół, których mieszkańcy Turcji używają w kuchni. Niektórzy używają też ostropestu, ale raczej do deserów. Za np. czystek, jest bardzo popularny i sprowadzany z Turcji do Polski.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *