Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że wątroba jest jednym z największych organów ludzkiego organizmu. Wątroba potrafi przez dłuższy czas znosić wiele dolegliwości. Nie boli, gdyż nie jest unerwiona.
Ale kiedy stosujemy złą dietę, nadużywamy alkoholu wątroba powiększa się. Wraz z powiększaniem, następuje rozciąganie otaczającej ją torebki ochronnej, która zaczyna napierać na sąsiednie organy. I zaczynamy odczuwać kłucie w boku, czy też pod żebrami.
Należy wiedzieć, że zakłócenia w pracy wątroby pochodzą nie tylko ze złej diety, nadużywania substancji chemicznych ale takę z wirusowego zapalenia wątroby. Wtedy oprócz leczenia ostropestem plamistym czy lekarstwami, należy zastosować dietę przyjazną dla wątroby.
Swego czasu pisałem już o diecie wątrobowej. Uważam jednak, że warto przypomnieć kilka spraw i przedstawić prosty jadłospis w diecie wątrobowej.
Podstawowe zasady diety
To jak dokładnie wygląda nasza dieta, co możemy spożywać zależy głównie od rodzaju i stanu choroby. Zależy także od stopnia wydolności wątroby czyli ogólnie od stanu w jakim znajduje się nasza wątroba. W chorobach wątroby kiedy wątroba jest jeszcze w miarę sprawna i niezbyt uszkodzona zaleca się dietę bogatą w białko. Natomiast w przypadku kiedy wątroba wykazuje objawy niewydolności obowiązuje ograniczenie białka (20-30 g) a w stanach bardzo ciężkich nawet przejściowe wykluczenie białka (dieta kiełkowa). Jeżeli równocześnie występuje zaburzenie w krążeniu, ogranicza się sód, a zwiększa podawanie potasu. W każdym stadium można i warto stosować ostropest plamisty.
Dieta wątrobowa jadłospis
W przewlekłym zapaleniu wątroby ogranicza się pokarmy zawierające duże ilości tłuszczu i błonnika a spożywa pokarmy bogate w białko i węglowodany. Białko podaje się w ilości od 1,5 do 2 g na l kg masy ciała na dobę. Tłuszcze podaje się w ilościach od 0,5 do l g na l kg masy ciała na dobę. Stosuje się tłuszcze, które są łatwo strawne czyli np. masło, oliwa, olej słonecznikowy. Węglowodany podaje się w ilości uzupełniającej zapotrzebowanie. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych. Dla lepszej skuteczności diety warto wprowadzić do niej ostropest plamisty. Można świeżo zmielonym ostropestem posypywać potrawy.
Należy zrezygnować z pokarmów ciężkostrawnych, wydymających. Trzeba pożegnać się z ostrymi przyprawami. No i oczywiście odstawić wszelkie używki!
Unikamy także cebuli oraz czosnku. Ograniczamy pokarmy, które zawierają większe ilości kwasu szczawianowego czyli np: szpinak, szczaw, rabarbar. Posiłki spożywamy często do 5 razy dziennie ale jemy niewielkie porcje.
Potrawy staramy się gotować w wodzie lub na parze. Jeśli decydujemy się na pieczenie lub duszenie to pieczemy na papierze do pieczenia a dusimy bez tłuszczu. Nie spożywamy potraw smażonych, zasmażek, śmietany. Są to produkty zabronione w diecie wątrobowej. Można pić więcej odtłuszczonego mleka.
Dieta wątrobowa jadłospis
(przykładowy)
Pierwsza śniadanie
- kasza manna na mleku
- pieczywo pszenne z masłem
- twaróg z pomidorami
- miód
- napój z owoców dzikiej róży
Drugie śniadanie
- galaretka z ryby
- bułka
- jabłko w sosie waniliowym
Obiad
- zupa jarzynowa z lanym ciastem
- pulpety z cielęciny
- marchewka gotowana
- ziemniaki puree
- kompot przetarty
- Podwieczorek
- koktajl mleczno-warzywno-owocowy
- biszkopty
Kolacja
- pierogi leniwe
- herbata z cytryną
Aby kuracja była znacznie skuteczniejsza warto do diety wprowadzić ostropest plamisty.
0 komentarzy